Odpowiedzialna Demokracja to model zarządzania w Web Tree, który pozwala członkom uczestniczyć w podejmowaniu decyzji w oparciu o ich Wpływ. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów głosowania, w których każdy głos ma równą wagę, niezależnie od wiedzy lub wkładu, Odpowiedzialna Demokracja zapewnia, że osoby, które wniosły największy pozytywny wkład, mają silniejszy głos w kształtowaniu społeczności.
Kiedy należy podjąć ważne decyzje, członkowie oddają swoje głosy. Waga głosu członka jest określana na podstawie jego Wpływu, który wynika z jego Wkładu i Presji. Dzięki temu ci, którzy mają udokumentowany pozytywny wkład, mają większy wpływ na kierunek rozwoju społeczności.
W Odpowiedzialnej Demokracji podejmowanie decyzji polega na „stawianiu” swojego Wpływu na wyniki, które według członka przyniosą korzyści społeczności. Członkowie, którzy sugerują lub wspierają zmiany, są odpowiedzialni za te decyzje. Jeśli decyzja przynosi pozytywne efekty, osoby, które ją poparły, zyskują większy Wpływ. Natomiast jeśli decyzja negatywnie wpływa na społeczność, Wpływ tych członków maleje. Ten mechanizm dostosowuje bodźce do długoterminowego zdrowia i sukcesu społeczności.
Jeśli zarządzanie Kręgiem staje się nieskuteczne lub mała grupa przejmuje kontrolę, członkowie mają prawo rozgałęzić Krąg i utworzyć nowy. Rozgałęzienie działa jako zawór bezpieczeństwa, pozwalając społeczności ewoluować bez ograniczeń złego zarządzania lub niesprzyjających uczestników.
Wyobraź sobie Krąg Uczenia, gdzie członkowie decydują się zmienić zasady dotyczące nagradzania wkładu. Niektórzy uważają, że nowe zasady zwiększą współpracę, podczas gdy inni się z tym nie zgadzają. Ci, którzy popierają zmiany, stawiają swój Wpływ na to rozwiązanie. Z czasem, jeśli nowe zasady przyniosą sukces i rozwój społeczności, ci członkowie zyskają więcej Wpływu. Jeśli zmiany spowodują problemy, ich Wpływ maleje, a członkowie mogą rozgałęzić Krąg Uczenia i utworzyć nowy, działający na pierwotnych zasadach.
Wszystkie decyzje, głosy i wyniki są zapisywane przejrzyście. Oznacza to, że członkowie mogą zobaczyć, kto głosował na co, logikę stojącą za decyzjami oraz wpływ tych decyzji na Krąg. Taka przejrzystość buduje zaufanie i zapewnia, że każdy jest odpowiedzialny za swoje działania.